Sommeren har startet med de varme sommerkvelder, flotte stunder med familie og gode venner. Verden åpner snart for at vi skal kunne møtes i større samlinger, men foreløpig holder vi oss i de mindre kohorter. Med god temperatur, godt å drikke i glasset og flott familie rundt bordet, nytes der et herremåltid med ferske reker og tilbehør, sashimi med herlig salsa/ salat, jordbær og vannmelon, samt et yrende uteliv, med båtmesse og musikk som gjaller i byen Arendal. Brøl fra store motorer. Måkeskrik og kirkeklokker i samspill. Ja sommeren byr på mangfold i vårt rike. Sørlandet skal nytes til fingerspissene i sommer.
Oppskrift 5 personer.
Det kan hende dere spiser mer enn oppgitt. Reguler dette etter ønske.
- 2 kg. reker.
- 1 stor sitron i båter.
- 1 crispsalat.
- 1 pt. fersk dill.
- 1 tube majones.
- 15 stk. loffskiver.
- Smør om ønskelig.
- 1/2 vannmelon i staver – båter.
- 1 bx. ferske jordbær.
- 500 gr. Salmalaks eller annen tilsvarende laks.
- 1 stor mango.
- 1 stk. avocado.
- 1 bnt. vårløk.
- 1 stor rødløk.
- 1 liten pt. koriander.
- 1/3 agurk.
- 3 tomater.
- Saften av 1 lime.
- Saften av 1/2 sitron.
- 2 ss flytende honning.
- 1/2 dl. soyasaus.
- 1/2 dl. søt soyasaus – ketjap manis.
- 2 ss. ristet sesamfrø.
- 1 rød chili.
- Kutt opp all frukt og grønnsaker i små terninger nevnt under Salmalaksen. Tomater deles og kjerne fjernes før den kuttes i terninger.
- Finsnitt koriander, og bland den sammen med punkt 1.
- Lag dressingen ved å blande soyasauser, lime og sitronsaft, samt honning.
- Ta ut kjerne/ stein fra chili, finhakk, og tilsett chili sammen med ristede sesamfrø i dressingen.
- Rør deler av dressingen inn i frukt og grønnsaksblandingen. La dette så godgjøre seg noen timer – gjerne i kjøleskap over natten om du vil.
- Skjær opp laksen i tynne skiver.
- Anrett på et fat med salaten.
- Server resten av dressingen ved siden av sashimien.
- Reker og tilbehør anrettes og serveres sammen med sashimien.
Håper dere får et hyggelig måltid, der ferskheten og de gode smaker kan føles i ganen.