Rødbete (rødbet) er en rotgrønnsak med en søt, jordaktig smak og en vakker dyp rødfarge. Den har vært dyrket i Europa i hundrevis av år og er svært populær både rå, bakt, kokt og syltet.
I en rødbete-carpaccio skjæres rødbeten i tynne skiver og serveres ofte med ingredienser som:
Tagliatelle er en tradisjonell italiensk båndpasta fra Emilia-Romagna, særlig kjent fra Bologna. Den er bredere enn spaghetti, vanligvis 6–8 mm bred, og passer svært godt til fyldige sauser som ragù alla bolognese, soppsaus, fløtesauser og retter med spinat og egg.
Vaktel er en liten hønsefugl i fasanfamilien, kjent for sitt møre kjøtt og sine dekorative egg. Vaktelegg er små, vanligvis rundt 9–12 gram, med karakteristiske brune flekker på skallet.
I matlaging er vaktelegg populære fordi de:
Har en mild og delikat smak som minner om hønseegg.
Gir et eksklusivt og elegant preg på retter.
Passer godt til pasta, salater, smørbrød og forretter.
Kan serveres bløtkokte, posjerte, stekte eller rå som topping.
I denne retten kombinerer vi disse 2 ingredienser, sammen med spinat som er en næringsrik bladgrønnsak som stammer fra Persia og har vært dyrket i Europa siden middelalderen. Den har en mild, lett nøtteaktig smak og brukes både rå og varmebehandlet.
Bryggen er hjertet av Bergens historie og et av Norges mest kjente kulturminner. De karakteristiske, fargerike trehusene langs Vågen er rester av et handelsområde som har eksistert i nærmere tusen år.
I dag er Bryggen langt mer enn et historisk minne. De smale smugene rommer kunsthåndverkere, gallerier, butikker, restauranter og museer. Dermed lever området videre som et aktivt og levende sentrum, samtidig som det forteller historien om Bergen som Norges viktigste handelsby gjennom århundrer. [visitnorway.com], [whc.unesco.org]
Som bergenser har du kanskje hørt uttrykket: «Bryggen er Bergens ansikt mot verden.» Historisk sett er det faktisk ganske treffende. I århundrer var dette stedet der Bergen møtte Europa.
Vi hadde flere dager i løpet av uke 40 der vi besøkte butikker på bryggen. Vi merket oss spesielt at det var lite norske butikkansatte. 99% av ansatte vi møtte var utenlandske, engelsktalende. Fisketorget var også fylt med boder der ansatte var engelsktalende. Vel er det mange turister gjennom dagen som kommer med cruicebåter, Hurtigruten, tog eller fly, og som er fra forskjellige land i verden, men at ikke det er flere norske butikkansatte med kunnskap om Bergens historie er leit. De fleste ansatte var heller ikke veldig imøtekommende. Flere virket som om de ikke likte jobben, var der kun for å tjene penger. Veldig leit. Utesteder har samme utfordring. Mange ansatte kan ikke norsk. Ikke alle er like trygge på engelsk.
Selv om vi høres noe negative ut, har vi en flott uke i Bergen. Været var som en kan forvente seg. Regn, sol og vind. Typisk vestlandsvær. Vi fikk oppleve den varmeste dagen målt i Bergen i 2026. Hele 26,2 °C.
Scandic Neptun, sentralt beliggende ved Muren i Bergen er hotellet vi bor på.
Har ellers ått besøkt mange flotte steder.
Solstrand Hotel & Bad der jeg hadde min læretid for 1982-1984. Et flott og ærbødig hotell på Os. Bør bare besøkes om ikke du har vært der før.
Var også på Bekkjarvik Gjestgiveri Hotel & Suites og spiste lunsj. En solfylt dag gjorde besøket til en flott opplevelse. Båttur fra Krokeide til Hufthamar ferjekai, og bil videre i ca. 20 min. Vi nøt en deilig lunsj – fiskesuppe som smakte fortreffelig.
Spiste på Izakaya Skostredet, en populær MICHELIN-anbefalt japansk gastropub og restaurant som ligger i Domkirkegaten 6 i Bergen – Skostredet. Herlig mat.
Stefano Restaurant – Strandgaten 96, er en topp Italiensk restaurant vi besøker hver gang vi er i Bergen. Her bør dere bestille bord om dere ønsker bord, da det er en populær restaurant.
Ellers er det et “must” å besøke Fløyen. Fløibanen går hvert 10 min. Rødhette og Blåmann frakter deg opp til toppen om du da ikke ønsker å bruke beina opp. Vi gjør det siste. Dette er en fin trimtur, og du møter mange på veien opp. På toppen kan du nyte flott natur, dyr og en fantastisk utsikt over Bergen.
Ønsker du noe å bite i, tilbyr Fløiestuen kafè og Fløirestauranten mat og drikke for enhver smak.
Håper dere fikk noe innsikt i hva Bergen har å by på.
(bilde tatt av alamay.com)
Solstrand Hotel & Bad. (kokkengeir.blogg.no)
Bekkjarvik gjestgiveri Hotel & Suites (kokkengeir.blogg.no)
Svinenakke er et stykke godt og saftig kjøttstykke fra nakken på grisen. Kjøttet er kjent for god og jevn fettmarmorering, noe som gjør at det ikke tørker ut under tilberedning. Kjøttstykket kan stekes helt, deles opp til beinfrie koteletter, eller biter til gryterett. Passer ellers godt på grillen, eller gjerne til “pulled pork”. Egner seg godt til langtidssteking på lav varme – gjerne 5 timer eller mer. Svinenakken omtales i matverden ofte som grisens entrecôte. Anatomisk er svinenakken tilsvarende høyryggen på oksen.
I oppskriften som her kommer, deler jeg nakken i koteletter. Sammen med mye gode grønnsaker og deilige poteter, er dette en deilig og smakfull rett. Håper det smaker.
Årets lammekjøtt har gjort sitt inntog i butikkene. Her lager jeg en gryte på kjøtt fra lårskiver. Sammen med høstens løk, sopp, sellerirot tomater og poteter, blir dette en smakfull og god rett.
Poteter og sellerirot kokes nesten ferdig i lett saltet vann. Tilsettes så i gryten med kjøttet, og la det strekes lett videre.
Tilsett så tomater, tyttebær og fløten. La det hele småkoke i ca.5 10 min, før du smaker til retten med ønsket mengde krydder. Krydder fra Krydra.no Bruk kode kokkengeir10 og få 10 % når du bestiller. Legges til under (Har du en rabattkode?) Den er lagt inn om du følger linken til handel, merket med blått.
Toppes med finhakkede urter før anretning. Høsten har flotte smaker dere.